Moc w słabości się doskonali

Senectus erat sem tincidunt mi duis vehicula, est diam molestie. Mauris in ut eget wisi, et mollis bibendum nulla, amet malesuada.

Risus ipsum commodo
eveniet pede nulla, sed fusce ed eget, sit augue
mauris feugiat

Wystarczy ci mojej łaski. Moc w słabości się doskonali – słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Koryntian legły – Bożym zrządzeniem losu, u podstaw zarówno kanału na YouTube Moc w słabości, jak i kilku innych inicjatyw, które zeń wyrosły.

Dlaczego tytuł Moc w słabości? Wielokrotnie mnie o to pytaliście i nigdy nie potrafiłem udzielić jasnej odpowiedzi, to znaczy: Nie mam pojęcia, dlaczego nazwałem tak swój (a właściwie Wasz) kanał. Na pewno nie wziął się on z mojego ludzkiego wymysłu.

Być może, aby lepiej zrozumieć co oznaczają słowa Moc w słabości należy sięgnąć do najlepszych komentatorów Słowa Bożego – do Ojców Kościoła. Św. Jan Chryzostom w Homilii XXVI tak wyjaśnia sens duchowy słów Moc w słabości: „(…) nie unikaj zagrożeń, lęków, przeszkód w głoszeniu Ewangelii. Ale ty cierpisz i doznajesz smutku? Nie uważaj za przejaw mojej słabości, że jest wielu, którzy przygotowują na ciebie zasadzki, którzy cię znieważają i wymierzają chłostę. To właśnie służy ujawnieniu się mojej mocy: Moc bowiem – powiada – w słabości się doskonali. Wszak prześladowani zwyciężacie prześladowców, uciskani odnosicie zwycięstwo nad uciskającymi, uwięzieni nawracacie tych, którzy was wtrącają do więzień. Nie szukaj więcej niż trzeba. (…) im więcej przykrych doświadczeń, tym bardziej łaska pomnaża się i trwa”

Moc w słabości zatem oznacza najpierw przyjęcie swoich niedoskonałości – a szczególnie tych związanych z nieumiejętnością kochania naprawdę, na zawsze i bez żadnych warunków – a potem oddanie tychże Bogu, aby On mocą Swojego Miłosierdzia z naszego zła, które, jak zaznacza św. Paweł nierzadko łatwiej jest nam czynić niż dobro, wyprowadził miłość – aby Miłosierdzie zwyciężało w nas sąd; aby poszukiwanie Prawdy zwyciężało w nas uległość kłamstwu; aby Piękno zachwycało nasze serce głębiej niż miraże tego świata…

Moc w słabości się doskonali zawsze wówczas, kiedy powstajesz z upadków, bowiem doskonałość duchowa nie opiera się na ludzkich, li tylko moralnych wysiłkach i nie jest doskonałością na wzór Niepokalanej (nikt z nas nie jest, jak Maryja, wyłączony spod działania konsekwencji grzechu pierworodnego), ale całą swoją nadzieję pokłada w Tym, dla Którego nie ma nic niemożliwego. Nadzieja zawieść nie może (Rz 5,5).

Moc w słabości to trwanie w medytacji Słowa Bożego i ciągłe czerpanie ze zbawczej siły Sakramentów św. – pasząc swoje serce na łonie Kościoła Katolickiego.

Tak, MOC W SŁABOŚCI się doskonali – zawsze!

Przemek Janiszewski MWS

Moc w słabości się doskonali
quotes123.png

Senectus erat sem tincidunt mi duis vehicula, est diam molestie. Mauris in ut eget wisi, et mollis bibendum nulla, amet malesuada. Mauris in ut eget wisi, et mollis bibendum nulla, amet malesuada.

Max Jewell

Dodaj komentarz